Ziraat Fakültesi, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü ile İlahiyat ve İşletme Fakültesi Mezuniyet Törenleri ile devam eden Düzce Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı mezuniyet törenlerinin dördüncü günü gerçekleştirildi.

15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda törene; Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İlhan Genç ve Prof. Dr. Ali Öztürk, Düzce Müftüsü Osman Aydın, akademik birim yöneticileri, öğretim üyeleri, öğrenciler ile aileleri katıldı.

“Emeklerin kutlandığı, tohumların çiçek açtığı bir gün”

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aybike Ayfer Karadağ, mezuniyet gününü, emeklerin kutlandığı, tohumların çiçek açtığı bir gün olarak nitelendirdi. Ziraati, insanın dününe ve geleceğine yön veren en önemli meselelerin başında geldiğini belirten Karadağ; öğrencileri bu anlayışla geleceğin mimarları olarak yetiştirdiklerini, bilgi ve deneyimlerle donattıklarını söyleyerek, onları sevgi ve gururla tebrik etti.

Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Pınar Gültekin, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü’nün 2021 yılında Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Güzel Sanatlar Enstitüsü’nün birleşmesiyle kurulduğunu dile getirdi. Üniversiteleri, üniversite yapan, akademiyi besleyen, kamu ve özel sektöre uzman yetiştiren bu birimlerin, üniversitelerin kalbi ve beyni olduğunu ifade ederek mezunların her başarısının Düzce Üniversitesi’ni yücelteceğini ve onurlandıracağını söyledi.

“Hiçbir başarı tesadüf değildir”

İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Karagöz, hiçbir başarının tesadüf olmadığını, öğrencilerin mezuniyetinin de onların başarılı çalışmalarının karşılığı olduğunu dile getirdi. Mezunların, değer üreten insanlar olacaklarına, kamu ve insan haklarına saygıda örneklik edeceklerine inandıklarını dillendiren Karagöz, “Aklınız ve iradenizle doğru istikamette olmanızı, ortak akılla hareket etmenizi temenni ediyoruz. Doğruluk şiarınız olsun” diyerek mezunlara tebriklerini iletti.

İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Enver Bozdemir, üniversite hayatının bu özel anını paylaşmak ve geleceğe umutla bakmak için bir arada olduklarını belirterek zorlukları aşarak mezun olmayı başaran öğrencileri tebrik etti. Mezunları geleceğin iş insanları, yöneticileri, liderleri olarak gördüklerini söyleyen Bozdemir, “Yeter ki bu inanca sahip çıkın, geleceğe endişe ile bakmayın, vizyon sahibi olun ve ideallerinizden asla vazgeçmeyiz” dedi.

İlahiyat Fakültesi Mezuniyet Töreni’nde söz alan Düzce İl Müftüsü Osman Aydın, değer üreten Düzce Üniversitesi’nden mezun olan öğrencilerin mutluluğuna şahitlik ettiklerini belirterek onların aldıkları nitelikli eğitimle görev yapacakları kurumlarda başarılı olacaklarının altını çizdi. Bu anlamlı programa davet edildiği için teşekkür eden Osman Aydın, mezunların yetişmelerindeki desteklerinden dolayı Düzce Üniversitesi akademisyenlerine de şükranlarını sundu.

“Devir, hayat boyu öğrenme ve eğitime devam etme devridir”

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Öztürk, öğrencilerin mezuniyet sevinçlerini paylaşmak için bir arada olduklarını belirterek üniversitelerin Türkiye Yüzyılı hedeflerine ulaşmada önemli bir rol oynadığına işaret etti. Üniversitelerin; bilimsel araştırmayı ülkemizin kalkınmasına sunma, nitelikli insan gücü yetiştirme gibi önemli görevleri olduğunu vurgulayan Öztürk, “Devir, hayat boyu öğrenme ve eğitime devam etme devridir. Başarı ve sonuç odaklı olmanın yanında insan odaklı olun. Sizlerle gurur duyuyoruz” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç yaptığı konuşmada; ailelerin, evlatlarını 15 yıl önce bir yolculuğa çıkardıklarını dile getirirken, “Anne ve baba olarak bu başarının temelinde siz varsınız. Bu yolculuğu siz başlattınız. Onlar da başardı. Hepinizi tebrik ederim” ifadelerini kullandı. Öğrencilere, edindikleri bilimsel bilginin yanında yenilikleri de takip etmelerini tavsiye eden Genç, ailelerin, mezunları üniversite eğitimi sonrasında meslek yaşamlarında da destek olmalarını temenni ederek konuşmasını bitirdi.

“Mezunlarımız, Düzce Üniversitesi mensubu olmaya devam edecek”

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, zorlu ve çetin bir dönemden geçen öğrencilerin bugün mezun olarak bu başarıyı hak ettiklerini ifade ederek sözlerine başladı. Öğrendikleri bilgi ve kazandıkları donanım ile mezunların ailelerine ve milletine borcunu ödeyeceklerini söyleyen Rektör Sözbir, ailelere de fedakarlıkları, sabırları ve destekleri için teşekkür etti. Öğrencilerin mezun olsalar bile, Düzce Üniversitesi mensubu olmaya devam edeceklerine dikkat çeken Sözbir, kendilerine her zaman destek olacaklarını yüksek sesle vurguladı.

“Kazandığımız değerler ve bilgiler, yolumuzu aydınlatmaya devam edecek”

Hastane personeline iletişim semineri Hastane personeline iletişim semineri

Fakülte birincisi Erhan İnce ise, “Bugün burada hepimiz dönemin sonunu kutlarken yeni bir başlangıcın ve geleceğin bizlere getireceklerini heyecanla bekliyoruz. Her birimiz farklı yollarda yürüyecek, kendi hikayelerimizi yazacağız. Ancak biliyorum ki, Düzce Üniversitesi’nde kazandığımız değerler ve bilgiler, yolumuzu aydınlatmaya devam edecek” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının sonrasında, fakültelerinde ve bölümlerinde dereceye giren öğrencilere, başarı belgeleri; mezun olan öğrencilere de mezuniyet belgeleri, Düzce Üniversitesi Yönetimi, akademik birim yöneticileri ve akademisyenleri tarafından takdim edildi.

Ziraat Fakültesi Mezuniyet Töreni’nde Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aybike Ayfer Karadağ eşliğinde Ziraat Mühendisliği Yemini’ni coşkuyla okuyan öğrenciler, meslek hayatlarına adım atmanın da heyecanını yaşadı.

Mezuniyet Belgeleri takdiminin ardından Kep Atma Töreni’ne geçildi. Eğitim hayatlarını başarıyla tamamlayan mezunlar, keplerini fırlatırken öğrencilerin aileleri, büyük bir gurur ve mutluluk yaşadı.

Kaynak: iha