Hastane randevularında yeni dönem başlıyor! İşte detaylar

'Beyaz Reform' kapsamında doktorların mesai sonrasında 'isteğe bağlı' hasta kabul etmelerine yönelik sistem yürürlüğe girdi.

Hastane randevularında yeni dönem başlıyor! İşte detaylar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 'Beyaz Reform' kapsamında doktorların mesai sonrasında 'isteğe bağlı' hasta kabul etmelerini mümkün kılabilecek sistemin uygulamaya geçtiğini duyurdu.

Bakan Koca, Twitter hesabından şu paylaşımları yaptı:

‘MESAİ SONRASI HEKİM İSTEĞİNE BAĞLI MUAYENE BAŞLADI’

"Mesai sonrası hekim isteğine bağlı hasta kabulü başladı. Hekimlerin, hastalarla yeterince ilgilenebilmesi, hekimlik kararlarını daha sağlıklı koşullarda vermesi açısından, kısa sürede çok hasta bakılmasını sakıncalı buluyoruz. Bilinen nedenlerle artan hasta talebi içinse mesai sonrası, teşvikle, isteğe bağlı hasta kabulünü mümkün hale getirdik.

‘GELMEYECEĞİNİZ RANDEVUYU İPTAL EDİN’

Gelmeyeceğiniz randevuyu iptal edin. MHRS üzerinden doktor randevusu alan her 100 kişiden ortalama 30'u randevusuna gelmiyor. Bu durum, çalışanlarımızın zaman kaybına, randevu için bekleyen hastaların sağlık hizmetlerinin gecikmesine yol açıyor. Eğer doktora gelmeyecekseniz, randevu tarihinden en az 2 gün önce MHRS'ye girip randevunuzu iptal edin. Bu davranış sağlık sistemine karşı görevinizdir.

‘YEDEK RANDEVULARA İZİN VERİLDİ’

Yedek randevulara izin verildi. Doktorlarımızın, randevuya gelmeyen hastaları bekleyerek zaman harcamamaları için, hastanelerimizin yedek randevu açmasına izin verilmiştir. Açılan yedek randevuların, randevusuna gelmeyen hasta oranının altında olması şartı vardır.
Hastaneler, saat başı en çok 1 yedek randevu açabilir. Yedek randevular MHRS üzerinden alınmaktadır. Uygulama geçici ve hekimlerin isteğine bağlıdır.

‘SAĞLIK SİSTEMİ ÖZGÜL AĞIRLIĞI ÇOKTAN DÜŞMÜŞ İDDİALARLA ELEŞTİRİLMEMELİ’

Sağlık sistemi özgül ağırlığı çoktan düşmüş iddialarla eleştirilmemeli. Sonuçları, kendini gösteren Beyaz Reformu hedef alan, eksik arayan tutumun faydası yok. Mevcut sorunlar geçicidir. Reformun yerleşmesi ve yeni tedbirlerle bunlar da çözülecektir.”

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2022, 23:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER