İlimiz Çorum’un çörekotu ekiminde Uşak ve Burdur’dan sonra üçüncü sırada yer alarak bu başarısı dikkat çekti.

Çorum’un çörekotu ekiminde Uşak ve Burdur’dan sonra üçüncü sırada yer aldığı belirtildi. Kentte çörekotu üretimi yeni bir gelir kapısı oldu.

ALACA VE SUNGURLU ÖNCÜ

İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı’nın verdiği bilgilere göre;  Son yıllarda ürün desenindeki değişimle beraber, Alaca ve Sungurlu ilçelerin köylerinde çörekotu ekim alanı artırıldı. Alaca ilçesinde çoğunlukla Örükaya, Çöplü, Beşiktepe, Kapaklı, Çal köylerinde 8000 dekar alanda üretim yapılıyor. Sungurlu ilçesinde Kavşut, Tuğcu, Mahmatlı, Kırankışla ve Tokullu köylerinde 6000 dekar alanda ekim yapılıyor. Ülkemizde çörekotu tarımının yapıldığı iller arasında Uşak ve Burdur’dan sonra Çorum üçüncü sırada yer alıyor.

HEDEF BİR NUMARA OLMAK, PAZAR PAYINI ARTIRMAK

Öte yandan Alaca ve Sungurlu çiftçileri münavebeye uygun yapısı nedeniyle çörekotunu nadasa bırakmadan ekerken, geliri üreticileri memnun ediyor. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü çörekotu ekimini tüm çiftçilere öneriyor. Çorum, tarıma dayalı sanayide kullanımı nedeniyle çörekotu üretiminde birinci sıraya yerleşmeyi yerleşerek pazarda daha iddialı konuma gelmeyi hedefliyor.