Sinop Prof. Dr. Necmettin Erbakan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yıl sonu resim sergisi gerçekleştirdi.

Sinop Sebahattin Ali Kültür Merkezi’nde gerçekleşen resim sergisinde yıl boyunca öğrenciler tarafından yapılan 94 sanatsal görsel vatandaşlara sunuldu.

Sergi açılışında konuşan Sinop Prof. Dr. Necmettin Erbakan Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Metin Çalmaz, “Okulumuzun açıldığı 2018 yılından bugüne kadar 6 yıldır. Misyonumuz yetiştirdiğimiz öğrencilerimizin mesleki yeterlilikleri yüksek, mesleğinde uzman bireyler olmasının yanında ahlaki değerleri yüksek, vatanına olan sevgisini ve borcunu bilen aynı zaman da çevresine bir değer katabilen bireyler yetiştirmektir. Karakteri güçlü, ruh sağlığı ve kişiliği sağlam bireyler yetiştirmek için mesleki eğitimin yanında, resim, müzik ve spor becerileri de kazanmış öğrencilerimizin farklılıklarını ortaya koyacağı yeteneklerinin gelişmesi de bu öğretmenlerimiz sayesinde olmaktadır. Sanat eğitimi kuşkusuzdur ki keşfedilciliği geliştirir. Bu nedenle sanat eğitimi önemlidir. Sanat eğitiminin amacı, öğrencilerin algısal yeteneklerini geliştirmek, zihinsel birikimlerini görsel biçimler ile ifade edebilmelerine yardımcı olmak ve kendini özgürce ortaya koyabilmesini sağlamaktır. Bu bağlamda amaç sadece sanat yapan kişiler yetiştirmek değil, sanatı seven ve kültürü algılayan fertler de yetiştirmektir. Bu nedenle eğitim sistemimiz içerisinde sanat eğitimine de önem vermeliyiz vermekteyiz. Okulumuzda bir yıl boyunca yaptığımız çalışmaların hasadını yaptığımız yıl sonu sergimizde bu ürünleri ortaya koyan öğrenci ve öğretmenlerimizi tebrik eder, bizleri yalnız bırakmayıp açılışımıza katıldığınız için de sizlere teşekkür ederim” dedi.

Sergi hakkında bilgiler veren okulun görsel sanatlar öğretmeni Havva Kara ise, “Sergimizde 18 karakalem, 65 tuval, 11 adet taş boyama olmak üzere 98 tablomuz bulunmakta. Bunları gerçekleştirmek için öğrencilerimiz ile yoğun bir gayret gösterdik. Şimdi çalışmalarımızı halkımıza sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Sinop’ta ev ve ambar alevlere teslim oldu Sinop’ta ev ve ambar alevlere teslim oldu

Açılış konuşmasının ardından sergi açılışı ve kurdele kesimi gerçekleşti. Ardından, Sinop Vali Yardımcısı Abdullah Şahin, Görsel Sanatlar Öğretmeni Havva Kara’dan sergi ve resimler hakkında bilgiler aldı. Daha sonra Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı Öğretmenleri Sibel Erkoç Genç ve İbrahim Genç’in öğrencileri tarafından hazırlanan yiyecek ve içecekler katılımcılara ikram edildi. Sergi açılışı düzenlenen kokteyl ile sona erdi.

Kaynak: iha