Tımarlı sulama projesinde çalışmalar devam ediyor!

Tamamlandığında Çankırı ve Çorum illerinde 77 bin 50 dekarlık zirai arazinin modern borulu sistemle sulanmasını sağlayacak olan Tımarlı Sulaması’na çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Tımarlı sulama projesinde çalışmalar devam ediyor!

Çankırı ve Çorum illerinde 77 bin 50 dekarlık zirai arazinin modern borulu sistemle sulanmasını sağlayacak olan Tımarlı kapsamında Çankırı ilimizde 13 bin 350 dekar, Çorum ilimizde 49 bin 400 dekar olmak üzere toplam 62 bin 750 dekar alanda çalışmalar tamamlanarak sulamaya açılmıştır.

Bölgede yapılacak sulu tarım ile 2022 yılı birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık yaklaşık 125 Milyon TL katkı sağlanması hedeflenmektedir. Projenin tamamlanmasıyla 2022 yılı birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık yaklaşık 150 Milyon TL katkı sağlanması hedeflenmektedir.

Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor, diğer yandan da yaşam standardını yükseltiyor. Tımarlı Projesi ile sulamaya açılan arazilerde yetişen ürün çeşitliliğinin ve verimin arttığını gözlemliyoruz. Tüm araziler sulamaya açıldığında, tarıma dayalı sanayi artması ile bölge halkının sosyo-ekonomik olarak gelişim göstermesine katkı sağlanacaktır.

Tımarlı Sulaması Projesi’nin Yüzde %92’si Tamamlandı

Projenin %92’lik kısmı tamamlanarak 62 750 dekar arazi sulamaya açılmıştır.80 km ana trapez kanalın 68 km’si, 46 km yedek trapez kanalın 28 km’si, 136 km HDPE borunun 125 km’si, 17 km CTP borunun 10 km’si, döşenmiştir. S2 Ana kanal sulamasında sanat yapılarının beton ve mekanik imalatları ile çökeltim havuzu betonarme imalatları hızla devam etmektedir.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2022, 10:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER