AK Parti Milletvekili Oğuzhan Kaya duyurdu: Obruk Dutludere Sulama Projesi ihalesi tamamlandı

AK Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya müjdeli haberi duyurdu. Kaya'nın yaptığı açıklamaya göre Obruk Dutludere Sulama Projesi ihalesinin tamamlandığı belirtildi.

AK Parti Milletvekili Oğuzhan Kaya duyurdu: Obruk Dutludere Sulama Projesi ihalesi tamamlandı

AK Parti Çorum Milletvekili Genel Merkez Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Oğuzhan Kaya, ekonomik girdi değeri  en yüksek Obruk Dutludere Sulama Projesi ihalesinin tamamlandığını yapım çalışmalarına hemen başlayacaklarını söyledi.

54 BİN 570 DEKAR ALAN SUYLA BULUŞACAK

Obruk Dutludere Sulama projesinin tamamlanmasıyla birlikte kıraç toprakların su ile buluşacağını, proje sonrası çiftçinin yılda en az iki ürün alacağını belirten Kaya, yılların özleminin sona ereceğini belirterek,”Çorum Obruk Dutludere Sulama projesi  toplam 54 bin 570 dekar arazi sulayacak olup, daha önce kapalı sistem sulama kısmı olan 6 bin 310 dekar alan sulamaya açıldı. Bu ihale kapsamında geri kalan 43 bin 440 dekarlık cazibeli alan ve 4 bin 820 dekarlık Sol Sahil Pompaj sulaması dahil olmak üzere toplamda 48 bin 260 dekarlık alanı daha (açılan kısım dahil 54 bin 570 dekar) sulayacak olan tesisin ikmal inşaatı 07 Mart 2023 tarihinde ihaleye çıkacaktır. Projenin tamamlanması ile Laçin, Dodurga ve Osmancık yöreleri sulu tarıma geçecektir. Ayrıca tesisin tamamlanmasıyla 8 bin kişinin istihdam edilmesi sağlanacaktır” dedi.

İŞTE SUYA KAVUŞACAK GÜZERGAH

Kaya, sağ  sahil sulamadan Laçin Kuyumcu’dan  başlayarak Osmancık,  Kınalıtaş oradan Osmancık bağlarına kadar olan araziler sulanarak  sol sahilden Dodurga ilçe arazileri, Ağıroğlan köyü ve Gürleyik Mahalleleri tarım arazilerinin  sulamasının yapılacağını hatırlattı.
Kaya, ayrıca Kırkdilim tünellerinin tamamlanmakta olduğu bilgisini paylaştı.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2023, 09:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER