Çorum’un meşhur ‘Dünyanın en dar çarşısı’ olan Dikiciler Arastası'nda restorasyon faaliyetleri sona erdi. Dikiciler Arastası'ndan tadilat sonrası ilk görüntülerde ortaya çıktı.

Çorum’da 65 yıllık ve 29 dükkanın bulunduğu ‘Dünyanın ticaret yapılan en dar sokakları’ arasında gösterilen Dikiciler Arastası’nda restorasyon tamamlandı. Çorum Belediyesi’nin üstlendiği yenileme çalışmaları yaklaşık bir yıl sürdü.

AŞGIN'LA KAHVALTI YAPTILAR

Arastada faaliyet gösteren esnaf  Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın ile kahvaltıda buluştu.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Başkan Aşgın, “Şehrimizin tarihi ve kültürel mirasını birer birer ihya ediyoruz. Restorasyonunu tamamladığımız Dikiciler Arastası’nda esnafımız hizmet vermeye başladı. Esnaf kardeşlerimizle mütevazı bir kahvaltı yaptık. Biz kendilerine hayırlı ve bereketli kazançlar diledik, onlar da teşekkürlerini ilettiler.”dedi.

DİKİCİLER ARASTASI HAKKINDA…

Çorum'daki 65 yıllık Dikiciler Arastası, restorasyon sonrasında kazanacağı yeni nostaljik görünümüyle kentte geleneksel el sanatlarının yaşatıldığı bir çarşı olmaya hazırlanıyor.

Kent merkezinde Saat Kulesi’ne komşu olan 30 metre uzunluğunda, 1,5 metre genişliğindeki arasta, bir kısmı faal, kalanı depo amacıyla kullanılan ortalama 1,5 metrekarelik 29 dükkandan oluşuyor.

Etrafında yer alan tarihi Saat Kulesi, Ulu Cami, Gupür Hamamı gibi yüzlerce yıllık geçmişe sahip eserlerle dikkati çeken arasta, "Dünyanın ticaret yapılan en dar sokakları" arasında gösteriliyor.

Kenti ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından olan tarihi sokak, taş döşemesi zemini, arastayla yaşıt asma ağaçlarının dallarının sardığı tavanı ve nostaljik görüntüsüyle özellikle fotoğraf meraklılarının en çok ziyaret ettiği mekanlar arasında yer alıyor.