DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca Çorum Koçhisar Barajı 2. Kısım İçmesuyu İsale Hattı’nı tamamlandığı ve içme suyu probleminin ortadan kalktığını açıkladı.

DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.

Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor.

Bu bağlamda Çorum ilimizin de yıllarca özlemini çektiği projeleri milletimizin istifadesine sunan DSİ Genel Müdürlüğü Çorum Koçhisar Barajı 2. Kısım İçmesuyu İsale Hattı’nı tamamlayarak içmesuyu sorununa son vermiştir.  Proje ile ilgili yazılı açıklamalarda bulunan DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi AKCA; “Projenin önemli aşamalarından birisi olan isale hattı tamamlanarak arıtma tesisine su verilmeye başlanmış, tamamlanan tesislerimizin açılışı 13 Ağustos 2022 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım ve Orman Bakanımız Prof. Dr. Vahit Kirişci’nin teşrifleri ile düzenlenen toplu açılış töreni ile gerçekleştirilmiştir. Çorum’umuza ve hemşehrilerimize hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Çorum’un 2050 Yılına Kadar Olan İçme ve Kullanma Suyu Karşılanacak

Projenin bileşenlerinin tamamlanması ile Çorum il merkezinin 2050 yılına kadar olan içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayacağını vurgulayan Genel Müdür AKCA; “İnşaatı tamamlanarak hizmet vermeye başlayan Çorum Koçhisar 2. Kısım İçmesuyu İsale Hattı ile Çorum Alaca Koçhisar Barajından alınacak yıllık 12,12 milyon m³ su, 53 km uzunluğundaki isale hattı vasıtasıyla Çorum Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Arıtma Tesisine iletilmektedir. 17 Aralık 2021 tarihinden bugüne kadar 2 Milyon 576 bin m³ Çorum il merkezinde yaşayan vatandaşlarımıza kaliteli içme suyu temin edilmiştir.” dedi.