Çorum Belediyesi, sıfır atık ve çevre konusundaki eğitim ve bilinçlendirme faaliyetlerine devam ediyor.

Gençler için gönüllülük söyleşisi Gençler için gönüllülük söyleşisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca yürütülen Sıfır Atık Projesi çerçevesinde Çorum Belediyesi, kentteki anaokulları, ilkokul, ortaokul ve liselerde temiz çevre bilincini kazandırmak amacıyla sıfır atık eğitimleri veriyor.

Çorum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü personeli tarafından verilen eğitimlerde, atıkların çevreye verdiği zarar anlatılıyor. İsrafın önlenmesi, çevre dostu tüketim alışkınlıklarının kazandırılması, kaynakların daha verimli kullanılması, çevresel risklerin azaltılması gibi konular hakkında da eğitici ve bilgilendirici sunumlar gerçekleştiriliyor. Yapılan eğitimlerde özellikle doğal varlıkların korunması, çevrenin bilinçli kullanılması, çevre dostu tüketim alışkanlıklarının kazandırılması ile birlikte öğrencilere farkındalık kazandırılması amaçlanıyor.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, çevrenin miras değil kendilerine emanet olduğunu belirterek, “Çevremizdeki kaynakların daha verimli kullanılması, atıkların geri dönüştürülerek tekrar kazanılmasına kadar birçok aşamayı barındıran ’Sıfır Atık’ seferberliğine ilişkin çalışmalarımızı artırarak devam ettiriyoruz” dedi.

Başkan Aşgın “Çorum Belediyesi olarak, Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan himayelerinde başlatılan ’Sıfır Atık’ projesini en fazla destekleyen belediyeler arasında yer alıyor. Bu çerçevede yaptığımız çalışmalarla geleceğe dokunuyoruz. Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere daha temiz ve gelişmiş bir Türkiye, yaşanabilir bir dünya bırakılması hedefiyle önemli projelere imza atmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.